GRAFIKA: Žene i dalje u manjini u Parlamentu

Više od 750 poslanika i poslanica prošlo je kroz Skupštinu u poslednjih deset godina. CINS je analizirao ko su oni – koliko je bilo žena, kakva je starosna struktura Parlamenta i iz kojih krajeva Srbije dolaze oni koji donose odluke.
07. mar 2025.

Parlamentom već dugo dominiraju muškarci – to pokazuje analiza Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS).

Još 2020. godine usvojene su izmene izbornih zakona kojima je trebalo da se poveća ravnopravnost žena na izbornim listama, a time i u Skupštini, gde se donose zakoni. Prema tim izmenama, svaka izborna lista koja traži podršku građana mora imati najmanje 40% žena. Ranije verzije zakona propisivale su da na svaka tri kandidata mora da bude jedna žena, što je oko 33% kandidatkinja.

Ipak, ovo pravilo nije značajno promenilo sliku Parlamenta. U dva saziva formirana nakon usvajanja zakona, žene su i dalje u manjini u Parlamentu.

CINS je godinama pratio i koliko su poslanici dobijali za platu i troškove, a 2020. smo objavili i bazu Koliko košta poslanik u kojoj su građani mogli da vide koliko im je isplaćeno od početka 2016. do kraja 2019. godine.

Poslanici, prema zakonu, imaju pravo na određene povlastice – ukoliko nisu iz Beograda, Skupština će im platiti da odsednu u hotelu sa manje od pet zvezdica, da iznajme stan ili plate gorivo ako dolaze svojim kolima. Tokom trajanja sednica Skupštine oni ne plaćaju parking za svoja vozila u tri javne garaže.

Otkrili smo i da novac za gorivo dobijaju „na reč“ i ne pravdaju te troškove računima. Naime, poslanici koji svojim kolima dolaze u prestonicu na zasedanja Parlamenta novac utrošen na gorivo nisu pravdali računima već samo potpisanim izjavama.

U poslednjih deset godina ubedljivo najviše poslanika i poslanica je dolazilo iz Beograda, a i ovde su dominirali muškarci: oko 63% poslanika iz glavnog grada zastupalo je građane Srbije. U 20 mesta je bilo „izjednačeno“, a one koji su učestvovali u više saziva računali smo samo jednom..

I u najvećim strankama poslanici su brojniji od poslanica. Situacija je bila malo drugačija u poslednjem sazivu: Socijalistička partija Srbije (SPS), Socijademokratska partija Srbije (SDPS) i Demokratska stranka (DS) su 2024. u skupštinske klupe delegirali jednak broj poslanika i poslanica.

Te 2020. godine bilo je još jedne novine: mlađi poslanici i poslanice su bili mnogo zastupljeniji u Parlamentu. U svim ostalim sazivima ih je bilo daleko manje. Tada su na listi sa imenom predsednika Srbije Aleksandra Vučića bili i Lav-Grigorije Pajkić, Nevena Đurić, Luka Kebara – i danas aktivni političari u redovima vladajuće partije. Brzo se situacija vratila na staro: u poslednja dva saziva mladi poslanici i poslanice činili su manje od petine skupštinskog saziva.

Ko su poslanici u Evropskom parlamentu čitajte u istraživanju Evropske mreže data novinara (EDJNet).

 

U saradnji sa Evropskom mrežom data novinara (EDJNet)

Prijavite se na newsletter.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Ostavi komentar

Prati
CINS neće objavljivati komentare koji sadrže uvrede, govor mržnje, pozivanje na nasilje ili diskriminišu bilo koju društvenu grupu. Takođe, nećemo odobravati optužbe na račun pojedinaca koje ne možemo da dokažemo. Hvala što poštujete ova pravila :)
Obavesti me o
guest
0 Komentara
Najstarije
Najnoviji Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Povezano

21. avg 2023.
Prošle godine je kroz Narodnu skupštinu, u dva saziva, prošlo više od 400 poslanika za čije je plate i troškove isplaćeno skoro 400 miliona dinara, pokazuje analiza CINS-a. Koliko je svako od poslanika „koštao“ u 2022. godini, pogledajte u nastavku.
08. mar 2022.
Ko je „najskuplji“ poslanik u 2021. godini, ko je najviše trošio na službena putovanja u Srbiji i u inostranstvu, a ko na gorivo za dolazak u Skupštinu, pročitajte u novom istraživanju Centra za istraživačko novinarstvo Srbije.
27. okt 2020.
Trećina novoizabranih poslanika koji su bili i u prošlom sazivu parlamenta nije prijavila novac koji je dobila za korišćenje svog automobila za dolaske na sednice ranijih godina. Iako je 2016. Agencija za sprečavanje korupcije zbog ovoga kaznila upozorenjem Zorana Babića, institucije kojima je tražila dalje provere to do danas nisu uradile. Praksa neprijavljivanja ovakvih prihoda se nastavila, za šta bivši član Odbora Agencije, osim namere, "krivi" i neznanje poslanika.
24. okt 2020.
Za naknade za dolazak poslanika do Narodne skupštine sopstvenim kolima, za iznajmljivanje stanova u Beogradu, smeštaj i put u inostranstvo i zemlji, je od 2016. do 2020. godine izdvojeno 402 miliona dinara. CINS otkriva da nema kontrole nad time kako poslanici koriste novac za gorivo i smeštaj, što otvara mogućnost za malverzacije. Bivši poslanici i stručnjaci smatraju da bi rešenje bilo formiranje posebnog tela koje bi kontrolisalo poslanike.