Parlamentom već dugo dominiraju muškarci – to pokazuje analiza Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS).
Još 2020. godine usvojene su izmene izbornih zakona kojima je trebalo da se poveća ravnopravnost žena na izbornim listama, a time i u Skupštini, gde se donose zakoni. Prema tim izmenama, svaka izborna lista koja traži podršku građana mora imati najmanje 40% žena. Ranije verzije zakona propisivale su da na svaka tri kandidata mora da bude jedna žena, što je oko 33% kandidatkinja.
Ipak, ovo pravilo nije značajno promenilo sliku Parlamenta. U dva saziva formirana nakon usvajanja zakona, žene su i dalje u manjini u Parlamentu.
CINS je godinama pratio i koliko su poslanici dobijali za platu i troškove, a 2020. smo objavili i bazu Koliko košta poslanik u kojoj su građani mogli da vide koliko im je isplaćeno od početka 2016. do kraja 2019. godine.
Poslanici, prema zakonu, imaju pravo na određene povlastice – ukoliko nisu iz Beograda, Skupština će im platiti da odsednu u hotelu sa manje od pet zvezdica, da iznajme stan ili plate gorivo ako dolaze svojim kolima. Tokom trajanja sednica Skupštine oni ne plaćaju parking za svoja vozila u tri javne garaže.
Otkrili smo i da novac za gorivo dobijaju „na reč“ i ne pravdaju te troškove računima. Naime, poslanici koji svojim kolima dolaze u prestonicu na zasedanja Parlamenta novac utrošen na gorivo nisu pravdali računima već samo potpisanim izjavama.
U poslednjih deset godina ubedljivo najviše poslanika i poslanica je dolazilo iz Beograda, a i ovde su dominirali muškarci: oko 63% poslanika iz glavnog grada zastupalo je građane Srbije. U 20 mesta je bilo „izjednačeno“, a one koji su učestvovali u više saziva računali smo samo jednom..
I u najvećim strankama poslanici su brojniji od poslanica. Situacija je bila malo drugačija u poslednjem sazivu: Socijalistička partija Srbije (SPS), Socijademokratska partija Srbije (SDPS) i Demokratska stranka (DS) su 2024. u skupštinske klupe delegirali jednak broj poslanika i poslanica.
Te 2020. godine bilo je još jedne novine: mlađi poslanici i poslanice su bili mnogo zastupljeniji u Parlamentu. U svim ostalim sazivima ih je bilo daleko manje. Tada su na listi sa imenom predsednika Srbije Aleksandra Vučića bili i Lav-Grigorije Pajkić, Nevena Đurić, Luka Kebara – i danas aktivni političari u redovima vladajuće partije. Brzo se situacija vratila na staro: u poslednja dva saziva mladi poslanici i poslanice činili su manje od petine skupštinskog saziva.
Ko su poslanici u Evropskom parlamentu čitajte u istraživanju Evropske mreže data novinara (EDJNet).
U saradnji sa Evropskom mrežom data novinara (EDJNet)
Prijavite se na newsletter.
Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.
Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/
Ostavi komentar