VideoŠume

Poručnik Kosovske policije: Šumokradice koriste nedostupne puteve

25. dec 2019.
Branislav Radović; foto: CINS
Skoro 20 godina bespravne seče šume uz administrativnu liniju Srbije i Kosova nanelo je Srbiji štetu veću od 2,5 milijarde dinara. Putevi koje šumokradice koriste su često nedostupni za policiju, a rešavanje problema dodatno komplikuje odnos Srbije i Kosova, ukazuje poručnik kosovske policije Branislav Radović.

Ilegalni ili nekategorisani putevi između Srbije i Kosova godinama su služili za šverc raznih organizovanih grupa koje su činili i Srbi i Albanci, pokazuje ranije CINS-ovo istraživanje.

Ipak, prema rečima poručnika kosovske policije nadležnog za region četiri opštine na severu Kosova, Branislava Radovića, ilegalnom sečom se ne bave organizovane grupe, a putevi za šverc su policiji često nedostupni.

„Mislim da se ne radi o nekim organizovanim pravcima ili ilegalnim putevima, kako mi to volimo da kažemo, jednostavno naša saznanja ne idu u tom pravcu. To su nekategorisani putevi, putevi koji su seoski, sporedni, gde vozila slabo prolaze, gde ni policija ne može uvek da stigne”, navodi Radović.

Pored redovnih patrola, kosovska policija radi i na osnovu dojava građana i izlazi na mesta gde je šuma posečena. Iako hapse šumokradice koje uhvate na delu, to je već kasno, objašnjava Radović, jer policija ne može da stigne svuda i spreči da do seče uopšte dođe. Dešavali su se i oružani napadi kako bi se sprečio prilazak policije.

Rešavanje problema dodatno komplikuje odnos Srbije i Kosova i nemogućnost institucija kao što je policija da zajedno rade na sprečavanju kriminala.

Čitajte više OVDE

 

Realizovano u sklopu:

Prijavite se na newsletter.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Ostavi komentar

Prati
CINS neće objavljivati komentare koji sadrže uvrede, govor mržnje, pozivanje na nasilje ili diskriminišu bilo koju društvenu grupu. Takođe, nećemo odobravati optužbe na račun pojedinaca koje ne možemo da dokažemo. Hvala što poštujete ova pravila :)
Obavesti me o
guest
0 Komentara
Najstarije
Najnoviji Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Povezano

11. nov 2024.
Mila Pajić i Doroteja Antić su prošle nedelje saslušavane četiri sata, a da ni u jednom trenutku nisu sa sigurnošću znale ko ih i zbog čega ispituje. Postupanje policijaca u civilu nakon prošlonedeljnih protesta otvorilo je pitanje: kako da građani znaju ko je policija, a ko ne?
27. jun 2023.
Protiv Uroša Panića, sina čoveka bliskog vlasti Petra Panića Pane, dva puta su se vodili postupci u Prekršajnom sudu u Beogradu zbog vređanja policajaca. Prema njihovim izjavama, govorio im je da će da im „skine“ uniforme, a u jednom slučaju i da je kum predsednika Srbije Aleksandra Vučića. CINS otkriva kako za ovo nikad nije kažnjen.
29. maj 2023.
U polju kod Iđoša se pre dve godine izgubio radioaktivni deo čije je zračenje moglo da dovede u opasnost stanovnike ovog mesta. Ono što će nakon toga uslediti, do sada nije bilo poznato javnosti. CINS donosi priču o tome.
28. feb 2023.
Slobodan Simeunović iz sela Kruševica kod Lazarevca, osuđen je prošle godine jer je vozio automobil bez isprava. Ipak, on niti zna da vozi niti je u ta kola ikada ušao. Ovo je priča o njegovoj borbi da dokaže nevinost.