Podaci Republičkog javnog tužilaštva (RJT) za 2018. pokazuju da sudovi u predmetima nasilja u porodici uglavnom izriču osuđujuće presude – u čak 93% slučajeva.
Ipak, nasilnici se najčešće kažnjavaju uslovnim osudama, koje izdržavaju na slobodi. Prema podacima RJT, od 3.576 osuđenih lica, čak 2.410 je dobilo uslovnu osudu prošle godine, dok je 1.011 lica kažnjeno zatvorom. Neki od uslovno osuđenih nasilje ponove što može biti pogubno po žrtvu.
Slađana Jovanović, profesorka krivičnog prava i kriminologije Pravnog fakulteta Univerziteta UNION, kaže da je praksa kažnjavanja uslovnim osudama oduvek postojala. Glavni razlog tome je, smatra Jovanović, što se u najvećem broju slučajeva radi o osudama za osnovni oblik nasilja u porodici, za koje bi se moglo reći da su „lakše“ vrste nasilja.
Ona smatra da bi uslovna osuda imala više smisla ako bi sudovi uz nju dodeljivali takozvani zaštitni nadzor, odnosno kontrolu nasilnika dok je na uslovnoj slobodi, kako ne bi ponovo maltretirao žrtvu.
Istraživanje CINS-a pokazuje da se u Srbiji žrtve porodičnog nasilja ohrabruju da nasilnike prijave, ali država nema jasan plan niti razvijen sistem podrške koji bi ih dugoročno zaštitio od nasilja i omogućio normalan život.
Čitajte više OVDE.
Realizovano u sklopu:
Prijavite se na newsletter.
Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.
Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/
Ostavi komentar