Nema sumnje da građani treba da prime treću dozu vakcine protiv korone, smatraju stručnjaci sa kojima su razgovarali novinari CINS-a.
Epidemiolog Zoran Radovanović objašnjava da je u vakcinologiji dodatna doza vakcine česta praksa, jer povećava broj antitela koji vremenom opada. Ona deluje i na imunitet dugotrajnije: pamti „neprijatelja“ duže i spremna je da brže i energičnije odgovori na pojavu virusa.
Za treću dozu vakcine građani su nedavno počeli da dobijaju pozive. Osim što mogu da biraju koju vakcinu žele, ostavljen im je izbor i u kojoj zdravstvenoj ustanovi će je primiti. Na mapi (dostupna za pretragu na računaru i putem telefona, odnosno aplikacije Google maps) se nalaze sva mesta za vakcinaciju:
Građani Srbije mogu i da kombinuju vakcine.
To znači da ako su, na primer, dobili prve dve doze kineske vakcine Sinofarm, treći put mogu dobiti istu ili na licu mesta odabrati Fajzer, Sputnik ili AstraZeneka vakcinu.
Šta stručnjaci misle o kombinaciji vakcina čitajte OVDE.
Zašto se prijavljujemo za vakcine, koja je razlika među vakcinama i koje su njihove prednosti i mane, pročitajte OVDE.
Ko je prioritet za treću dozu vakcine u Srbiji
Prema podacima koje je objavila eUprava, treća doza vakcine prvenstveno je namenjena:
- Osobama sa imunodeficijencijama (oslabljen imunitet) i stanjima imunosupresije, primaocima transplantata koštane srži i solidnih organa, onima na hemodijalizi i ljudima koji žive (primarno ili sekundarno) sa imunosuprimiranim pacijentima
- Starijima od 70 godina
- Starijima od 60 godina u domovima za stara lica i drugim ustanovama socijalne zaštite
- Zaposlenima u zdravstvenim ustanovama i ustanovama socijalne zaštite
- Putnicima u međunarodnom saobraćaju – građanima Srbije koji često putuju u inostranstvo
Tzv. buster dozu mogu primiti i svi koji su prethodno vakcinisani. Uslov je da je od davanja druge doze prošlo najmanje šest meseci.
Do kraja jula broj vakcinisanih u Srbiji bio je oko 2,7 miliona. Prosečna starost vakcinisane osobe iznosi 57 godina, a vakcinisano je i nešto više od 3.000 maloletnika. Koliko medicinskih i prosvetnih radnika je vakcinisano pogledajte OVDE.
Kako iz e-uprave znaju da mi je oslabljen imunitet ili da često putujem u inostranstvo?
Tako sto te prate preko telefona.