Od analiziranih slučajeva, najviše je bilo hapšenja ili poziva na informativni razgovor u vezi sa skupovima protiv iskopavanja litijuma, dok je u pojedinim slučajevima policija pretresala stanove i oduzimala laptopove i mobilne telefone.
CINS je do ovih podataka došao tako što je je analizirao dokumentaciju, medijske natpise, saopštenja nadležnih, analizirao video snimke i objave na društvenim mrežama, ali i razgovarao sa advokatima aktivista, te prikupio svedočanstva ljudi koje je policija ispitivala u vezi sa protestima.
MUP i BIA nisu odgovorili na pitanja CINS-a do objave teksta.
Ukoliko znate za neki slučaj koji nije dospeo u javnost, prijavite nam OVDE. CINS će pratiti i buduće proteste i na mapi dodati nova saslušanja ili privođenja, ukoliko ih bude.
Najviše slučajeva zabeleženo je 17. avgusta. Policija je sa ljudima vršila informativne razgovore u svojstvu građana. Advokat Vladimir Tupanjac za CINS objašnjava da takvi razgovori mogu da traju najduže četiri sata i da se oni obavljaju kada je neko na granici da bude osumnjičen. Kao bitno Tupanjac ističe da razgovori tog tipa ne mogu da se koriste kao dokaz:
„To je, ajde da kažemo, jedna pomalo i neformalna priča, zato što ne može da se koristi kao dokaz u postupku. Dakle, to što neko kaže bez branioca u policiji služi tužiocu kao nekakva indicija da može da proceni šta i kako dalje da radi, ali nije dokaz u postupku“.
Prijavite se na newsletter.
Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.
Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/
Ostavi komentar