AktuelnoFunkcioneri

Agencija pokreće postupak protiv šest funkcionera zaposlenih na Kosovu

28. maj 2020.
Goran Rakić nije prijavio imovinu i prihode; kolaž: CINS
Osim što je gradonačelnik Severne Mitrovice, Goran Rakić ima još dve funkcije u srpskim institucijama na Kosovu, kao i imovinu i prihode koje nije prijavio beogradskoj Agenciji za borbu protiv korupcije. U Agenciji proveravaju da li su Rakić i još pet funkcionera na Kosovu prekršili zakon nakon čega bi mogli da budu sankcionisani, saznaje CINS.

Goran Rakić na Kosovu radi kao gradonačelnik Severne Mitrovice, direktor JKP Standard i zastupnik Fudbalskog kluba Trepča, u kojem je funkciju nasledio od kontroverznog biznismena Milana Radoičića. Međutim, u Agenciji za borbu protiv korupcije u Beogradu kažu da nisu obavešteni ni o jednoj od ovih funkcija, a Rakić nije prijavio ni imovinu i prihode, iako ga Zakon o Agenciji na to obavezuje.

On nije jedini.

Predsednik Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica Aleksandar Spirić, doskorašnji v. d. direktora Zdravstvenog centra Kosovska Mitrovica Milan Ivanović, direktor JKP Vodovod Ibar Miodrag Ralić i direktor OŠ Sveti Sava u istom gradu Milorad Jovanović, kao i dekan Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje u Leposaviću Veroljub Stanković, iako javni funkcioneri u srpskim institucijama na Kosovu, nisu prijavili imovinu i prihode, a organi u kojima rade o njihovom imenovanju nisu obavestili Agenciju, potvrdili su za CINS u ovoj antikorupcijskoj instituciji.

Nakon pisanja CINS-a, iz Agencije su stigle vesti da će protiv njih „pokrenuti prethodne provere radi utvrđivanja postojanja povrede Zakona o Agenciji“.

Prema Zakonu o Agenciji za borbu protiv korupcije, svi funkcioneri su u obavezi da dostavljaju izveštaje o imovini i prihodima kada stupe na funkciju, zatim ukoliko kada dođe do promena u imetku, odnosno vanredne izveštaje ukoliko dođu do prihoda koji premašuju nacionalne prosečne godišnje zarade.

Izveštaje podnose i dve godine od prestanka funkcije, ukoliko dođe do značajnijih promena.

Ukoliko to ne urade, funkcionerima preti kazna od 50.000 do 150.000 dinara, a oni koji ne prijave imovinu Agenciji ili daju lažne podatke o imovini u nameri da prikriju podatke, mogu biti kažnjeni zatvorom od šest meseci do pet godina.

Istraživanje CINS-a pokazalo je da u registru na sajtu srpske Agencije nedostaje veliki broj funkcionera, koji imovinu i prihode uglavnom ne prijavljuju pod opravdanjem da nisu znali za svoje obaveze. Međutim, u Agenciji ovo smatraju izgovorom:

„Nepoznavanje Zakona ne oslobađa funkcionera odgovornosti zbog nepodnošenja Izveštaja u zakonom propisanom roku“.

Nakon istraživanja CINS-a u online registru imovine i prihoda pojavila su se imena načelnika Kosovskomitrovačkog upravnog okruga Slavka Simića i predsednika Privremenog organa Opštine Zvečan Ivana Todosijevića, iako ih nije bilo dok su novinari radili na priči, kao ni kada smo, uoči objave teksta, radili proveru svih činjenica. Prethodno ovi funkcioneri nisu želeli da komentarišu naše nalaze.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Prijavite se na newsletter.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Ostavi komentar

Prati
CINS neće objavljivati komentare koji sadrže uvrede, govor mržnje, pozivanje na nasilje ili diskriminišu bilo koju društvenu grupu. Takođe, nećemo odobravati optužbe na račun pojedinaca koje ne možemo da dokažemo. Hvala što poštujete ova pravila :)
Obavesti me o
guest
0 Komentara
Najstarije
Najnoviji Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Povezano

25. nov 2024.
Pad nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu i smrt 15 ljudi, izazvao je bes, strah i potragu za odgovornima. U ovoj epizodi Glasne žice, bavimo se time kako tragedija menja način na koji doživljavamo svakodnevni život. Kako da se nosimo sa strahom i šta je sa odgovornošću?
28. feb 2024.
Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) uvrstila je CINS-ovo istraživanje o SNS kol centru u konačan izveštaj o izborima u Srbiji održanim u decembru 2023. godine.
13. feb 2024.
Jedan tik tok video, dve prijave i nula odgovornosti – pročitajte šta se sve desilo nakon što je CINS pisao o kol centru Srpske napredne stranke.
11. jan 2024.
Agencija za sprečavanje korupcije odlučila je da ne pokrene postupak u vezi sa SNS kol centrom. Međutim, Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija kaže da oni nisu uradili sve da ispitaju taj slučaj.