FotoVazduh

Građani Bora na protestu za čist vazduh: "Živimo u karantinu"

06. mar 2020.
Građani ispred upravne zgrade Ziđina
Građani Bora u više navrata su protestovali u 2019. zbog zagađenja vazduha u Boru. Tvrde da ih grlo grebe a oči suze, te da decu mogu da izvode u parkove samo kada nema dima, zbog čega smatraju da žive u karantinu. CINS objavljuje fotografije protesta u Boru 15. novembra.

Na kraju jedne radne nedelje zaposlene u Ziđinu, bivšem RTB Boru, je na vratima upravne zgrade sačekalo neprijatno iznenađenje – sugrađani su im zviždali i dobacivali: „Ua! Izdali ste grad”. Uz podršku stanovnika okolnih mesta, ali i političkih aktivista, 15. novembra 2019. deo Borana je protestvovao zbog višemesečnog zagađenja koje dolazi iz rudarskog basena. Uz poruku „Naše zdravlje ili vaš profit” i sa maskama na licima, od kineskog investitora su tražili da smanji obim proizvodnje, a time i zagađenost vazduha koji ih guši.

Galerija fotografija sa protesta protiv zagađenja vazduha u Boru 15. novembra 2019; foto: CINS

„Sumpor-dioksid direktno oštećuje disajne puteve”, obratila se skupu doktorka Dragica Radošević. Još su opasniji teški metali, kao što je arsen, koji mogu da dovedu i do zloćudnih tumora, objašnjava.

Katarina Vasković, učesnica protesta, žalila se prisutnim medijima da je život u Boru kao u karantinu.

„Naša deca žive u karantinu, možemo da ih izvodimo napolje samo kada procenimo da nema toliko dima. (…) Svako drugo dete iz komšiluka dobije pumpicu za astmu”, smatra Vasković.

Demonstranti su podržavali govornike puna dva sata.

Međutim, na dan protesta Bor nije bio zagađen. Vazduh nije grebao grlo, a oči nisu suzile, kako Borani inače tvrde, te za zatvaranjem u kuće nije bilo potrebe. Meštani čist vazduh objašnjavaju smanjenjem Ziđinove proizvodnje bakra i plemenitih metala – i to zbog protesta i televizijskih kamera.

Podaci do kojih je Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) došao potvrđuju da na dan protesta nije bilo prekomernog zagađenja, kao ni narednih pet dana, ali se onda vratilo – jače nego što Zakon o zaštiti vazduha dozvoljava.

Zbog ispuštanja opasnih materija u vazduh i toga što kompanija nije ništa uradila kako bi smanjila zagađenje, u toku je postupak pred Privrednim sudom u Zaječaru (više o suđenju pročitajte OVDE).

Ovo nije jedina kontrola u Ziđinu u kojoj je inspekcija pronašla propuste opasne po život. Više o tome pročitajte OVDE.

Prijavite se na newsletter.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Ostavi komentar

Prati
CINS neće objavljivati komentare koji sadrže uvrede, govor mržnje, pozivanje na nasilje ili diskriminišu bilo koju društvenu grupu. Takođe, nećemo odobravati optužbe na račun pojedinaca koje ne možemo da dokažemo. Hvala što poštujete ova pravila :)
Obavesti me o
guest
0 Komentara
Najstarije
Najnoviji Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Povezano

28. jun 2024.
„Očigledno je trafostanica stala jer je nivo metana na tom mestu prešao kritičnu granicu. Samim tim se isključio separatni ventilator. To se dešava. Nije to ništa neobično. Ako me pitate da li bi to smelo, u principu ne bi smelo da se ostane bez sveže vetrene struje (svežeg vazduha prim. nov.) na samom otkopu”, kaže u intervjuu za CINS Branko Gluščević, jedan od profesora Rudarsko-geološkog fakulteta koji su veštačili nesreću u rudniku Soko u kojoj su poginula osmorica rudara.
26. jun 2024.
Dve godine od nesreće u rudniku Soko, tužilaštvo je stavilo tačku na istragu u ovom slučaju i navelo da niko nije odgovoran za smrt osmorice rudara već da je kriva viša sila. CINS otkriva niz propusta koji su pratili nesreću.
24. jun 2024.
Za rudarske nesreće u Srbiji u većini slučajeva niko ne odgovara. Vratićemo se u 1998. godinu, kada se u rudniku Soko dogodila još jedna velika nesreća i pronalazimo vezu između nje i nesreće iz 2022. U ovoj finalnoj epizodi druge sezone Tragova, sumiramo šta su sve bili propusti pre, za vreme i posle nesreće, istražujemo kakav je položaj rudara u Srbiji i odgovaramo na pitanje šta preostaje porodicama posle svega.
24. jun 2024.
Pregledajući dokumentaciju, Stefan i Jovana su zapazili jednu bitnu stvar: ventilator koji dovodi svež vazduh u otkop prestao je da radi pre nesreće. To znači da dok je metan ispunjavao prostoriju, nije bilo vazduha koji bi ga potiskivao. Da je ventilator radio, da li bi to spasilo rudare?