AktuelnoSud i tužilaštvo

Duplirana mreža sudova

21. nov 2013.
Skupština Srbije, treći put u poslednjih pet godina, donela izmene zakona koje se odnose na teritorijalnu organizaciju sudova i tužilaštava

Narodna skupština Srbije na jučerašnjoj sednici usvojila je izmene Zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava. Jedna od novina je povećanje broja osnovnih sudova sa 34 na 66. Sudske jedinice, koje su postojale u 102 mesta u Srbiji, ugasiće se, a njihovu funkciju, do početka rada javnih beležnika, obavljaće prijemne kancelarije.


Nova mreža sudova biće uspostavljena od 1. januara 2014. godine, kada izmene Zakona stupaju na snagu. Biće to treća promena teritorijalne organizacije sudova u poslednjih pet godina.

Premda je cilj reforme 2010. bio jeftinije i efikasnije sudstvo, rezultat je bio suprotan, o čemu je CINS ranije pisao

,


Izmenama Zakona formirana je nova teritorijalna organizacija sudova, kako bi se otklonili nedostaci prethodne reforme pravosuđa iz 2010. godine, koja je za cilj imala usklađivanje domaćeg sa zakonodavstvom Evropske unije.


Tada su od većine opštinskih sudova formirani osnovni, dok su u nekim mestima oni zamenjeni sudskim jedinicama, u kojima nije bilo suđenja već se obavljao samo tehnički deo posla. Među sudovima koji su zamenjeni sudskim jedinicama našli su se i neki od najstarijih, kao što su oni u Bečeju i Gornjem Milanovcu.


Mnoga mesta su ostala bez sudova, a pristup građana pravdi bio je otežan i skuplji, budući da su do osnovnih sudova morali da putuju i po nekoliko desetina kilometara.


Istraživanje CINS-a, objavljeno prošle godine, pokazalo je da su mrežom sudova uspostavljenom 2010. bili nezadovoljni i građani i sudije. I državni budžet je opterećen većim troškovima za putovanja, smeštaj i ishranu sudija i ostalih zaposlenih. Bilo je potrebno i održavanje praznih zgrada, koje su ukidanjem suda ostale bez funkcije.


Premda je cilj reforme bio smanjenje troškova i povećanje efikasnosti, ispostavilo se da je rezultat bio suprotan.


Više o nedostacima stare mreže sudova, ali i ostalim problemima koje je iznedrila reforma pravosuđa, pročitajte u našem istraživanju Projekat: Nedostižna pravda.

Prijavite se na newsletter.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Ostavi komentar

Prati
CINS neće objavljivati komentare koji sadrže uvrede, govor mržnje, pozivanje na nasilje ili diskriminišu bilo koju društvenu grupu. Takođe, nećemo odobravati optužbe na račun pojedinaca koje ne možemo da dokažemo. Hvala što poštujete ova pravila :)
Obavesti me o
guest
0 Komentara
Najstarije
Najnoviji Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Povezano

25. okt 2019.
Iako je Agencija za borbu protiv korupcije u avgustu rekla da Dragan Milošević ne može da bude u isto vreme sudija i predsednik Nadzornog odbora Crvene zvezde, u oktobru je Agencija promenila odluku i odlučila da protiv Miloševića ne pokrene postupak. Nemanja Nenadić iz Transparentnosti smatra da je Milošević drugu funkciju ipak morao da prijavi.
22. avg 2019.
Dragan Milošević nije prijavio Agenciji za borbu protiv korupcije da se nalazi na čelu Nadzornog odbora Fudbalskog kluba Crvena zvezda dok radi kao sudija. U Agenciji smatraju da su dve funkcije nespojive i trenutno proveraju da li je došlo do kršenja zakona
10. sep 2012.
U ogromnom šumskom gazdinsvu „Golija“ kod Ivanjice, Vladan Delčević, čuvar šume, dva-tri puta mesečno uhvati šumokradice na delu, zbog čega kasnije svedoči u sudskom postupku. Ako se ne pojavi, kaže pravnik „Golije“, Rodoljub Ćojbašić, kazna je 50.000 dinara. To su dve Vladanove plate. Dok je sud bio u Ivanjici, suđenja jesu ometala Vladanov rad u šumi, koji je morao da nadoknađuje, ali je bar uprava gazdinstva bila na par stotina metara od zgrade suda, pa su se nekako organizovali. Zgrada u koji Vladan sada ide je – u Požegi, preko četrdeset kilometara od Ivanjice. A oni iz mesta oko Ivanjice, od kojih su neka udaljena i po dodatnih trideset kilometara, moraju da putuju svojim kolima jer autobuskog saobraćaja jednostavno nema
30. maj 2012.
Iako je pritvor mera koju bi sud trebalo da primenjuje samo ako ništa drugo nije svrsishodno, u pritvorskim jedinicama u Srbiji trenutno se nalazi oko 3.000 osoba, što je daleko više od postojećih kapaciteta. Uprkos postojanju alternativnih mera, sudije I dalje pre često određuju pritvor. Pritvor je postao kazna pre presude, jer mogućnost da osoba koja je provela mesece, nekada i godine u pritvoru bude proglašena nevinom, uvek postoji