AktuelnoVazduh

Za zagađenje vazduha u Boru kompanija Ziđin kažnjena sa milion dinara

16. nov 2021.
Upravna zgrada kompanije Ziđin u Boru; Foto: CINS
Sudski postupak protiv kineske kompanije Ziđin zbog prekomernog zagađenja vazduha u novembru 2019. i januaru 2020. dobio je konačni epilog. Privredni apelacioni sud u Beogradu odredio je kaznu od milion dinara.

Kompanija Ziđin (Zijin Bor Copper) previše je zagađivala vazduh u Boru krajem novembra 2019. i sredinom januara 2020, zbog čega će morati da plati milion dinara. Ovakvu presudu je Privredni apelacioni sud u Beogradu doneo u septembru, odnosno 14 meseci nakon prvostepene odluke Privrednog suda u Zaječaru kojom je kompanija kažnjena sa 400.000 dinara, a rukovodilac pogona Topionica i rafinacija bakra (TIR), Boban Todorović sa 50.000 dinara.

Privredni apelacioni sud zaključio je da je sud u Zaječaru precenio okolnosti i ublažio novčanu kaznu Ziđinu, daleko ispod najmanje mere propisanih novčanih kazni. Sud navodi da ekološki privredni prestupi ne mogu da se smatraju lakšim već najtežim oblikom protivpravnog ponašanja.

Maksimalna kazna za kompaniju mogla je da bude tri miliona dinara, a za odgovorno lice 200.000 dinara.

Kako je Zijin dospeo na sud

Inspekcija Ministarstva zaštite životne sredine otkrila je nezakonitosti tokom kontrole kompanije Ziđin u novembru 2019. i januaru 2020. Tokom četiri dana je u pojedinim satima u centru Bora koncentracija sumpor-dioksida (SO2) bila i do 8,3 puta veća od dozvoljene, zaključila je inspekcija.

Privredni sud u Zaječaru smatra da su okrivljeni odgovorni što nisu obustavili proizvodnju u postrojenjima nove topionice i fabrike sumporne kiseline i tako prekomerno ispustili SO2 u vazduh. U presudi piše da su prekršili Zakon o zaštiti vazduha, o čemu je CINS pisao.

Kineski Ziđin kupio je nekadašnji rudarski basen RTB Bor krajem 2018. Od tada se zagađenje vazduha u ovom kraju povećalo.

Novi izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine (SEPA) za 2020. pokazuje da je vazduh u Boru prošle godine bio opasan po zdravlje 25 dana, odnosno skoro duplo više nego godinu dana pre toga.

Vazduh u ovom mestu najviše je zagađen SO2, koji dovodi do učestalog kašlja i utiče na rad pluća i srca. Najviše su ugroženi deca, stariji i osobe za hroničnim bolestima pluća.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Prijavite se na newsletter.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Ostavi komentar

Prati
CINS neće objavljivati komentare koji sadrže uvrede, govor mržnje, pozivanje na nasilje ili diskriminišu bilo koju društvenu grupu. Takođe, nećemo odobravati optužbe na račun pojedinaca koje ne možemo da dokažemo. Hvala što poštujete ova pravila :)
Obavesti me o
guest
0 Komentara
Najstarije
Najnoviji Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Povezano

18. okt 2024.
Kada kompanije nanesu štetu životnoj sredini, njima i njihovim rukovodiocima se u privrednim postupcima izriču kazne ispod zakonskog minimuma. Krivične prijave su retke. CINS analizira zašto je to tako i šta su moguća rešenja.
28. jun 2024.
„Očigledno je trafostanica stala jer je nivo metana na tom mestu prešao kritičnu granicu. Samim tim se isključio separatni ventilator. To se dešava. Nije to ništa neobično. Ako me pitate da li bi to smelo, u principu ne bi smelo da se ostane bez sveže vetrene struje (svežeg vazduha prim. nov.) na samom otkopu”, kaže u intervjuu za CINS Branko Gluščević, jedan od profesora Rudarsko-geološkog fakulteta koji su veštačili nesreću u rudniku Soko u kojoj su poginula osmorica rudara.
26. jun 2024.
Dve godine od nesreće u rudniku Soko, tužilaštvo je stavilo tačku na istragu u ovom slučaju i navelo da niko nije odgovoran za smrt osmorice rudara već da je kriva viša sila. CINS otkriva niz propusta koji su pratili nesreću.
24. jun 2024.
Za rudarske nesreće u Srbiji u većini slučajeva niko ne odgovara. Vratićemo se u 1998. godinu, kada se u rudniku Soko dogodila još jedna velika nesreća i pronalazimo vezu između nje i nesreće iz 2022. U ovoj finalnoj epizodi druge sezone Tragova, sumiramo šta su sve bili propusti pre, za vreme i posle nesreće, istražujemo kakav je položaj rudara u Srbiji i odgovaramo na pitanje šta preostaje porodicama posle svega.