InfografikŠume

Više od 2,2 milijarde dinara za obnovu ilegalno posečenih šuma kod Kosova

25. dec 2019.
Foto: N1
Obnova nedozvoljeno posečene šume uz administrativnu liniju Srbije i Kosova koštaće Srbiju više od 2,26 milijardi dinara, pokazuju podaci do kojih je došao CINS. Problem uništavanja šuma na ovom području ne jenjava, a Vlada Srbije planira da sanira štetu do 2021. godine – ako bude bezbedno.

Ilegalna seča šume uz administrativnu liniju Srbije i Kosova se ne smanjuje, smatra Saša Stamatović, v.d. direktora Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Razlog za to vidi u niskom stepenu rizika da će šumokradice biti uhvaćene – u odnosu na potencijalnu korist.

„Vrlo lako pređu 50, 100 metara i onda su, što se njih tiče, na bezbednom, van domašaja bilo kog od naših organa”, kaže Stamatović.

Ilegalna seča šume je najčešće krivično delo protiv životne sredine, a posebno je izraženo na teritorijama šumskih gazdinstava uz administrativnu liniju – Vranje, Leskovac, Raška, Kuršumlija i Kruševac. Prema podacima Srbijašuma, površina šumskih gazdinstava koja treba da se sanira prevazilazi četiri hiljade hektara.

S obzirom na dimenzije bespravne seče, koja ima i karakter pustošenja šuma, u julu 2019. godine Vlada Srbije je usvojila plan koji bi do 2021. trebalo da sanira izgubljeno šumsko bogatstvo. Prema planu, Srbijašume će iseći stabla koja su spremna i zasaditi nove sadnice na delovima gde je šuma već posečena, a troškovi čitavog procesa koštaće više od 2,26 milijardi dinara.

Više o problemu ilegalne seče šuma kod Kosova OVDE.


 

Realizovano u sklopu:

Prijavite se na newsletter.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Ostavi komentar

Prati
CINS neće objavljivati komentare koji sadrže uvrede, govor mržnje, pozivanje na nasilje ili diskriminišu bilo koju društvenu grupu. Takođe, nećemo odobravati optužbe na račun pojedinaca koje ne možemo da dokažemo. Hvala što poštujete ova pravila :)
Obavesti me o
guest
0 Komentara
Najstarije
Najnoviji Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Povezano

26. jul 2022.
Poslednjeg dana marta 2019. godine Milojka Mandića je pozvala ćerka i rekla mu da „prašti šuma“ i „pucaju žile“. To je bio znak da je u njegovom rodnom selu, Mandićima kod Zaovinskog jezera na Tari, pokrenuto klizište. Njegov život od tog dana više nije bio isti.
19. maj 2022.
„Zbog klimatskih promena skratiće se period između dve ekstremne godine. Ekstremni požari neće biti na svakih pet godina, nego otprilike na svake tri godine i tako će se taj period skraćivati, a požarna sezona će da se prolongira. Mislim da nemamo razvijenu svest o opasnosti koja nam preti“, rekao je u intervjuu za CINS profesor Šumarskog fakulteta Slobodan Milanović.
14. jul 2021.
Predsednik Srpske liste i direktor JKP Standard na Kosovu Goran Rakić i još četiri funkcionera godinama Agenciji za sprečavanje korupcije nisu prijavljivali imovinu i prihode, zbog čega ih je ona kaznila merom upozorenja. Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija smatra da je o ovom slučaju trebalo da odlučuje tužilaštvo kroz krivični postupak, a prekršajne prijave nema jer je slučaj zastareo.
21. mar 2021.
Šume u plavnom području Tise skoro da su nestale, a sa njima i dom mnogih vrsta biljaka i životinja. Umesto ovih šuma gaje se plantaže hibrida – vrsta ukrštenih tako da drveće brže raste i pre bude spremno za seču i prodaju. Na obnovi prirodnih šuma se ne radi ozbiljno, a povećava se i opasnost od poplava. Zbog zarade drvne industrije ugrožava se i biodiverzitet, smatraju sagovornici CINS-a.