Ilegalna seča šume uz administrativnu liniju Srbije i Kosova se ne smanjuje, smatra Saša Stamatović, v.d. direktora Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Razlog za to vidi u niskom stepenu rizika da će šumokradice biti uhvaćene – u odnosu na potencijalnu korist.
„Vrlo lako pređu 50, 100 metara i onda su, što se njih tiče, na bezbednom, van domašaja bilo kog od naših organa”, kaže Stamatović.
Ilegalna seča šume je najčešće krivično delo protiv životne sredine, a posebno je izraženo na teritorijama šumskih gazdinstava uz administrativnu liniju – Vranje, Leskovac, Raška, Kuršumlija i Kruševac. Prema podacima Srbijašuma, površina šumskih gazdinstava koja treba da se sanira prevazilazi četiri hiljade hektara.
S obzirom na dimenzije bespravne seče, koja ima i karakter pustošenja šuma, u julu 2019. godine Vlada Srbije je usvojila plan koji bi do 2021. trebalo da sanira izgubljeno šumsko bogatstvo. Prema planu, Srbijašume će iseći stabla koja su spremna i zasaditi nove sadnice na delovima gde je šuma već posečena, a troškovi čitavog procesa koštaće više od 2,26 milijardi dinara.
Više o problemu ilegalne seče šuma kod Kosova OVDE.
Realizovano u sklopu:
Prijavite se na newsletter.
Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.
Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/
Ostavi komentar