AktuelnoZaštita privatnosti

Srbija od Tvitera tražila podatke o 40 korisnika

09. okt 2017.
Foto: Skrinšot Tviter sajta
Vlada Srbije tražila je informacije o 40 korisnika društvene mreže Tviter od januara 2015. do juna 2017. pokazuju Izveštaji o transparentnosti ove kompanije  

Od januara do juna 2017. godine Vlada Srbije obratila se kompaniji Tviter (Twitter) 12 puta tražeći informacije o istom broju korisnika ove društvene mreže, a za četiri profila Tviter je dao neke od podataka.


Prema podacima Izveštaja o transparentnosti Vlada se prvi put ovoj kompaniji obratila 2015. kada su poslali devet zahteva, dok je tokom 2016. taj broj povećan na 17 zahteva za proveru 19 profila. Sa novih 12 zahteva u prvoj polovini 2017. ukupan broj obraćanja popeo se na 38 zahteva za proveru 40 korisnika.


Prosečno u 24 odsto slučajeva Tviter je Vladi dostavio neke od traženih podataka za dve i po godine.


Pored toga, Srbija je dva puta od Tvitera tražila da se određeni profili ili sadržaj uklone sa ove društvene mreže – jednom u drugoj polovini 2015, a drugi put u prvoj polovini 2016. godine. Kako je navedeno na sajtu ovi zahtevi nisu imali sudski nalog već se kao podnosilac navodi Vladina agencija, policija ili neki drugi organ. Ni na jedan od ova dva zahteva za uklanjanje Tviter nije pozitivno odgovorio.


Zahtevi za uklanjanje se uglavnom odnose na sadržaj koji je zabranjen u određenoj zemlji, kao na primer zahtev suda kako bi se uklonila uvredljiva izjava ili zahtev da se ukloni zabranjeni sadržaj poput nacističkih simbola u Nemačkoj, navodi se u Izveštaju.


Srbija je jedina zemlja u regionu koja se obraćala ove godine Tviteru za informacije o korisnicima. Hrvatska i Crna Gora su se 2015. godine obraćale Tviteru sa po jednim zahtevom, što je učinila i Albanija 2014.


Na adresu Tvitera ove godine stiglo je 6.448 zahteva za informacije o 11.115 korisničkih profila, a u 60 odsto slučajeva, tražiocima su ustupljeni neki podaci.


Na prvom mestu po broju zahteva trenutno se nalaze Sjedinjene Američke Države koje su imale 2.111 zahteva za informacije o 4.594 naloga. Japan sa nalazi na drugom mestu sa 1.384 zahteva, a nakon toga slede Ujedinjeno Kraljevstvo, Turska i Francuska.


Dok je većini ovih država Tviter dostavio neku od traženih informacija, u slučaju Turske od 554 zahteva za 902 profila nije odgovoreno ni na jedan. Turska se takođe našla na prvom mestu po broju zahteva za uklanjanje sadržaja – 715 prema nalogu suda i 1.995 na osnovu zahteva vladinih agencija ili policije. U 23 procenta zahteva, deo sadržaja Tviter je i uklonio.


Tviter izveštaje o transparentnosti objavljuje dva puta godišnje od 2012. i do danas su dobili zahteve iz 83 zemlje sveta.

Prijavite se na newsletter.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Ostavi komentar

Prati
CINS neće objavljivati komentare koji sadrže uvrede, govor mržnje, pozivanje na nasilje ili diskriminišu bilo koju društvenu grupu. Takođe, nećemo odobravati optužbe na račun pojedinaca koje ne možemo da dokažemo. Hvala što poštujete ova pravila :)
Obavesti me o
guest
1 Komentar
Najstarije
Najnoviji Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Miloje Perić
Miloje Perić
10 okt 2017 03:29

Za jedan primer znamo, kod su ostalih 39?

Povezano

07. okt 2020.
„Pre svega ovakav sistem od našeg grada stvara panoptikon, po ugledu na projekat zatvora iz 18. veka. To znači da građani konstantno imaju osećaj da su nadzirani, a da nisu ni sigurni da li je tako. Ovo umnogome menja način na koji se ponašaju jer odjednom postaju izuzetno svesni svega što rade i zbog toga se osećaju manje slobodno“ – kaže za CINS Danilo Krivokapić, direktor Share fondacije.
27. nov 2017.
Slučaj najavljenog hapšenja Zorana Marjanovića u javnu debatu je ponovo izbacio pitanje curenja informacija iz institucija. Rešenje ovog problema bi moglo da bude u procesuiranju onih koji informacije odaju, ali i većoj odgovornosti medija
20. nov 2017.
Privatnost nije za šalu Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) izražava zabrinutost zbog konfuzije koju su u javnosti izazvale oprečne izjave predstavnika Ministarstva pravde, povodom predloga nacrta zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
25. okt 2017.
Nekadašnja direktorka klinike Dr Laza Lazarević i sama klinika kažnjeni su opomenom zbog dostavljanja podataka o pacijentu ove ustanove Ministarstvu zdravlja bez zakonskog osnova ili njegove saglasnosti. Ovi podaci su kasnije objavljeni na televiziji Pink