AktuelnoMedijski regulatori

Podela oko strategije za Tanjug: gašenje ili novi javni servis

25. feb 2019.
Zgrada Tanjuga u ulici Obilićev venac, foto: CINS
Nacrtom nove medijske strategije planirano je gašenje Tanjuga i uspostavljanje novog modela poslovanja agencije, bar u većem delu Radne grupe

Vlada Srbije objavila je 1. februara Radnu verziju Strategije za razvoj sistema javnog informisanja u Republici Srbiji, takozvanu medijsku strategiju. O tom nacrtu će se do kraja februara voditi javna rasprava, a prema najavama Ministarstva kulture i informisanja, očekivani rok za usvajanje strategije je druga polovina aprila.


Cilj nove strategije, koja će važiti pet godina, je unapređenje medijskih sloboda i smanjenje pritisaka na medije.


Nacrt predviđa, između ostalog, dovršetak „samo delimično ispunjenog cilja“ – privatizacije državnih medija. Jedna od neuspelih privatizacija odnosi se na Novinsku agenciju Tanjug, koja je,nakon dva pokušaja prodaje, odlukom Vlade trebalo da prestane sa radom u oktobru 2015. godine.


Ipak, agencija je nastavila da posluje, a Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) analizirao je strategijom ponuđeno rešenje za Tanjug.


Osim brisanja agencije iz registra privrednih društava, predviđeno je brisanje foto servisa, video servisa i drugih medija koji posluju pod tim javnim preduzećem.


Kompletna tekstualna, audio, foto i video dokumentacija Tanjuga biće arhivirana, a nacrtom se predlaže i ograničenje – arhivanje može biti predmet otuđenja ili zaloga „u cilju eventualnih finansijskih i drugih potraživanja koja se mogu pojaviti nakon uspostavljanja novog modela poslovanja Tanjuga“.

 

U Radnoj grupi za izradu medijske strategije našli su se predstavnici Ministarstva kulture i informisanja, Ministarstva finansija, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstva pravde, Pokrajinske vlade, Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo, Republičkog sekretarijata za javne politike, Komisije za zaštitu konkurencije, Uprave za javne nabavke, Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisnog udruženja novinara Srbije, Nezavisnog društva novinara Vojvodine, Asocijacije nezavisnih medija, Poslovnog udruženja Lokal pres, Asocijacije medija, Udruženja radio-stanica RAB Srbija, Asocijacije onlajn medija i Sindikat novinara Srbije (SINOS).

 

Većina je podržala navedeno rešenje za Tanjug, osim Nina Brajovića, bivšeg državnog sekretara u Ministarstvu kulture i informisanja i današnjeg generalnog sekretara UNS-a, i Dragane Čabarkape, predsednice SINOS-a. Oni su svoja mišljenja izdvojili u vidu aneksa na nacrt.

 

Brajović smatra da bi gašenje Tanjuga nepovoljno uticalo na medijsko tržište i umesto toga je predložio da Tanjug postane javni servis, odnosno da država donose Zakon o osnivanju Javnog servisa novinska agencija Tanjug. Servis bi bio organizovan kao akcionarsko ili jednočlano deoničarsko društvo, a plate zaposlenih i saradnika ne bi bile finansirane iz budžete.

 

Na javnoj raspravi u Nišu, Brajović je stav UNS-a obrazložio time da se „radi o medijskoj kući koja ima dobro mesto na tržištu i opstaje bez budžetskog finansiranja plata“.


Branka Đukić, direktorka Tanjuga, podržava transformaciju u javni servis. U odgovoru za CINS je navela da je takvo rešenje primenjeno u slučaju nacionalnih novinskih agencija u više evropskih zemalja te da “ne vidi zašto ne bi i u slučaju Tanjuga”.


Tanjug je opstao, čak ojačao poziciju na tržištu i uspešno radi, sad već duže od tri godine koliko je prošlo od kako su agenciji ukinute subvencije i stavljeno joj u izgled gašenje”, objasnila je Đukić.

 

Branka Đukić; Foto: Printscreen emisije Dobro Jutro – Jovana & Srđan,16.11.2015.

Dragan Janjić, glavni i odgovorni urednik agencije Beta, ne misli da je to dobra ideja. On je u razgovoru za CINS rekao da javni servis, poput Radio-televizije Srbija, opslužuje građane, dok novinske agencije prodaju sadržaj medijima, koji su uglavnom privatni.


“Ne znam zašto bi država obezbeđivala da mediji imaju opšti servis vesti. Ako država želi da na medijskom planu ima i neki servis koji je njen, da skrene pažnju na nešto što ona smatra da treba, neka napravi kancelariju za medije”, izjavio je Janjić.

 

Dragana Čabarkapa je u odvojenom mišljenju na nacrt strategije navela da značaj Tanjuga i odgovornost za zaštitu javnog interesa nije dobro procenjen u prethodnom periodu, te je i ona predložila donošenje novih propisa koji bi omogućili njegov rad.

 

Propali pokušaj izrade medijske strategije

Radna grupa za izradu medijske strategije tražila je rešenje za Tanjug 2018. godine, dok je prvi put radila na novoj strategiji.


Prema navodima Ministarstva kulture i informisanja, Radna grupa je tada predložila da država bude osnivač Novinske agencije Tanjug, u skladu sa evropskom regulativom u ovoj oblasti.


Ipak, rad na strategiji je stopiran nakon što je u maju te godine trećina Radne grupe istupila.


Nova Radna grupa formirana je u junu 2018. na sastanku Ane Brnabić, predsednice Vlade, sa predstavnicima medijskih i novinarskih udruženja.

Čabarkapa je ponudila izmenu Zakona o javnom informisanju i medijima kako bi se omogućilo uspostavljanje javno-privatnog partnerstva u medijima, odnosno izmene medijskih zakona tako da omoguće formiranje lokalnih i regionalnih javnih servisa koji bi se delom finansirali iz budžeta lokalnih zajednica.


CINS je ranije pisao o povlasticama za Tanjug, koje su pratile neuspešan nalog za gašenjem 2015. godine.


Od 31. oktobra – datuma za kada je predviđen prestanak rada agencije – do sredine 2018. Tanjug je od državnih institucija dobio 117,6 miliona dinara. Veći deo, 76,8 miliona, dat je za gašenje agencije. Preostali novac Tanjug je dobio na osnovu komercijalnih ugovora, a nakon sprovedenih javnih nabavki na kojima agencija uglavnom nije imala konkurenciju.

 

U junu 2018. Privredna komora Srbije donirala je Tanjugu 1,4 miliona dinara za kameru najnovije generacije i prateću opremu. Donacija je objašnjena „kvalitetnijim praćenjem i aktivnim izveštavanjem o važnim društveno-ekonomskim događajima u Srbiji“.

 

Da bi dobila odlaganje plaćanja 5,7 miliona dinara poreza, agencija je u maju 2017. godine založila 205 umetničkih dela vrednosti iznad sedam miliona dinara. Sekretarijat za javne prihode Grada Beograda omogućio je plaćanje poreza na rate narednih pet godina.

 

 

 
!function(e,t,n,s){var i=“InfogramEmbeds“,o=e.getElementsByTagName(t)[0],d=/^http:/.test(e.location)?“http:“:“https:“;if(/^/{2}/.test(s)&&(s=d+s),window[i]&&window[i].initialized)window[i].process&&window[i].process();else if(!e.getElementById(n)){var a=e.createElement(t);a.async=1,a.id=n,a.src=s,o.parentNode.insertBefore(a,o)}}(document,“script“,“infogram-async“,“https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js“);

Infogram

 

Prijavite se na newsletter.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Ostavi komentar

Prati
CINS neće objavljivati komentare koji sadrže uvrede, govor mržnje, pozivanje na nasilje ili diskriminišu bilo koju društvenu grupu. Takođe, nećemo odobravati optužbe na račun pojedinaca koje ne možemo da dokažemo. Hvala što poštujete ova pravila :)
Obavesti me o
guest
0 Komentara
Najstarije
Najnoviji Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Povezano

14. jul 2023.
Pre nešto više od mesec dana, 29. maja ove godine, Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) objavio je tekst pod nazivom „Potraga za radioaktivnim zrnom ili kako je sve krenulo naopako“. U tekstu smo se bavili događajem koji je u javnosti doskora bio nepoznat. Naime, radioaktivni deo je izgubljen u polju kod Iđoša, a njegovo zračenje je moglo da dovede u opasnost stanovnike ovog mesta. Priča je građanima donela detalje onoga što je usledilo posle, odnosno kako su institucije reagovale.
19. jun 2023.
Za vreme prošlogodišnje kampanje, Srpska napredna stranka (SNS) je koristila dvosatnu emisiju na Pinku za promociju, što po Zakonu o oglašavanju nije dozvoljeno. Istraživanje CINS-a pokazuje da se iza toga krije finansijska korist čija je zakonitost upitna i da to ovoj stranci nije prvi put.
11. maj 2023.
Nakon masovnog ubistva u osnovnoj školi Vladislav Ribnikar u Beogradu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je mere kako bi se sprečilo da se tako nešto ponovi. Jedna od njih je pooštravanje kazni za nepoštovanje obaveza medija, između ostalih i televizija. Ipak, dosadašnja praksa pokazuje da nije najveći problem u kaznama, nego u tome što se televizijama gleda kroz prste.
29. sep 2022.
Od početka 2020. godine list Informer dobio je najmanje 18,3 miliona dinara javnog novca na konkursima za medijske projekte, i pored toga što konstantno krši novinarske standarde.