AktuelnoNagrade i druga priznanja

Novinari CINS-a osvojili dve EU nagrade za istraživačko novinarstvo

29. sep 2023.
Novinarima CINS-a uručena EU nagrada, foto: CINS
Ovogodišnji žiri nagrade Evropske unije (EU) za istraživačko novinarstvo na Zapadnom Balkanu i Turskoj dodelio je novinarima CINS-a dva priznanja. Baza podataka i serijal tekstova o finansiranju političkih organizacija u Srbiji osvojili su drugu nagradu, dok je treće mesto pripalo serijalu tekstova „Putevi srpskog oružja” napisanom u saradnji sa BIRN-om.

Odluka o nagradama proglašena je u prostorijama EU info centra u Beogradu, a dodeljena prizanja obuhvatila su rad svih članova redakcije CINS-a.

Istraživački tim koji su činili Stefan Marković, Teodora Ćurčić, Jovana Tomić, Ivana Milosavljević, i Vladimir Kostić više od šest meseci istraživali su na koji način „posluju” stranke, kao i kako prolaze neki od najvećih postupaka zloupotreba finansiranja. Tom prilikom su poslali skoro 100 zahteva za pristup informacijama od javnog značaja i analizirali više od 120 finansijskih izveštaja.

Tako je nastala baza podataka „Stranačka kasa” i serijal tekstova o finansiranju političkih organizacija:

1.SPS-ovi milioni: Preko komunističkog nasleđa do novca iz budžeta

2.Skriveni troškovi Vulinove stranke: Fantomske prostorije Pokreta socijalista

3.SNS za šest godina na kampanje potrošio više nego 22 stranke zajedno

4.Slučaj „trećeg čoveka iz kafane“: Svedočenja lažnih donatora SNS-a

5.Utakmica bez sudije: Kako su propali slučajevi zloupotreba finansiranja SNS-a

Prema oceni žirija za EU nagradu ovaj serijal pokazao je izuzetan napor u oblasti data novinarstva, uključujući prikupljanje i analizu zapisa uglavnom iz posebno traženih i teško dostupnih podataka i dodeljena mu je druga nagrada.

Serijalu tekstova „Putevi srpskog oružja” dodeljena je treća nagrada, a nagrađene su novinarke CINS-a, Dina Đorđević i Jovana Tomić, zajedno sa novinarima BIRN-a (Balkan Insight) Marijom Ristić i Sašom Dragojlom.

U tekstu „Srbija slala oružje Mjanmaru nakon puča“, koji potpisuju novinari iz dva istraživačka centra, otkrivena su gruba kršenja konvencija i zakona o izvozu naoružanja u Mjanmar, zemlju koja se nalazi u građanskom ratu u trenutku kada Srbija odlučuje da tamo izveze rakete. Tekst je deo prekogranične saradnje u kojoj su učestvovali i ogranizacija iz Mijanmara, Myanmar Witness i holandske organizacije Lighthouse Reports.

U drugom istraživanju iz serijala o oružju, CINS je doneo priču o do tada nepoznatoj firmi Valir čije su mine bile u srušenom ukrajinskom avionu u Grčkoj. Novinarke su otkrili šemu vodećih ljudi u firmi osnovanoj u jeku pandemije virusa korone 2020, koja je u dve godine razvila svoj biznis i postala jedan od važnih igrača na tržištu. 

Serijal tekstova „Putevi srpskog oružja” odličan je primer saradnje dva srpska istraživačka medija sa stranim istraživačkim novinarima. Priče imaju međunarodni značaj, navodi se u obrazloženju žirija.

Žiri koji su činili novinarka Tamara Skrozza, profesorka Fakulteta političkih nauka (FPN) Snježana Milivojević i Saša Leković, hrvatski istraživački novinar i predsednik Centra za istraživačko novinarstvo odlučio je da umesto tri dodeli pet nagrada za 2022.

Prva nagrada uručena je redakciji Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) za serijal tekstova o klanu Darka Šarića.

Drugo mesto, zajedno sa novinarima CINS-a, deli novinarka Balkanske istraživačke mreže (BIRN) Jelena Zorić za tekstove o lekarskoj zloupotrebi u psihijatriji, dok treću nagradu sa timom CINS-a i BIRN-a deli novinar nedeljnika NIN, Vuk Cvijić, za serijal tekstova o vezama između kriminalnih klanova i visokih državnih funkcionera.

Ovu nagradu ustanovio je Generalni direktorat za proširenje Evropske komisije u skladu sa Strategijom za proširenje EU. Osim u Srbiji, dodeljuje se i u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Albaniji, Kosovu i Turskoj sa ciljem da skrene pažnju i promoviše izuzetna postignuća istraživačkih novinara i poveća vidljivost kvalitetnog istraživačkog novinarstva u ovim zemljama.

Prijavite se na newsletter.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Ostavi komentar

Prati
CINS neće objavljivati komentare koji sadrže uvrede, govor mržnje, pozivanje na nasilje ili diskriminišu bilo koju društvenu grupu. Takođe, nećemo odobravati optužbe na račun pojedinaca koje ne možemo da dokažemo. Hvala što poštujete ova pravila :)
Obavesti me o
guest
0 Komentara
Najstarije
Najnoviji Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Povezano