Odluka o nagradama proglašena je u prostorijama EU info centra u Beogradu, a dodeljena prizanja obuhvatila su rad svih članova redakcije CINS-a.
Istraživački tim koji su činili Stefan Marković, Teodora Ćurčić, Jovana Tomić, Ivana Milosavljević, i Vladimir Kostić više od šest meseci istraživali su na koji način „posluju” stranke, kao i kako prolaze neki od najvećih postupaka zloupotreba finansiranja. Tom prilikom su poslali skoro 100 zahteva za pristup informacijama od javnog značaja i analizirali više od 120 finansijskih izveštaja.
Tako je nastala baza podataka „Stranačka kasa” i serijal tekstova o finansiranju političkih organizacija:
1.SPS-ovi milioni: Preko komunističkog nasleđa do novca iz budžeta
2.Skriveni troškovi Vulinove stranke: Fantomske prostorije Pokreta socijalista
3.SNS za šest godina na kampanje potrošio više nego 22 stranke zajedno
4.Slučaj „trećeg čoveka iz kafane“: Svedočenja lažnih donatora SNS-a
5.Utakmica bez sudije: Kako su propali slučajevi zloupotreba finansiranja SNS-a
Prema oceni žirija za EU nagradu ovaj serijal pokazao je izuzetan napor u oblasti data novinarstva, uključujući prikupljanje i analizu zapisa uglavnom iz posebno traženih i teško dostupnih podataka i dodeljena mu je druga nagrada.
Serijalu tekstova „Putevi srpskog oružja” dodeljena je treća nagrada, a nagrađene su novinarke CINS-a, Dina Đorđević i Jovana Tomić, zajedno sa novinarima BIRN-a (Balkan Insight) Marijom Ristić i Sašom Dragojlom.
U tekstu „Srbija slala oružje Mjanmaru nakon puča“, koji potpisuju novinari iz dva istraživačka centra, otkrivena su gruba kršenja konvencija i zakona o izvozu naoružanja u Mjanmar, zemlju koja se nalazi u građanskom ratu u trenutku kada Srbija odlučuje da tamo izveze rakete. Tekst je deo prekogranične saradnje u kojoj su učestvovali i ogranizacija iz Mijanmara, Myanmar Witness i holandske organizacije Lighthouse Reports.
U drugom istraživanju iz serijala o oružju, CINS je doneo priču o do tada nepoznatoj firmi Valir čije su mine bile u srušenom ukrajinskom avionu u Grčkoj. Novinarke su otkrili šemu vodećih ljudi u firmi osnovanoj u jeku pandemije virusa korone 2020, koja je u dve godine razvila svoj biznis i postala jedan od važnih igrača na tržištu.
Serijal tekstova „Putevi srpskog oružja” odličan je primer saradnje dva srpska istraživačka medija sa stranim istraživačkim novinarima. Priče imaju međunarodni značaj, navodi se u obrazloženju žirija.
Žiri koji su činili novinarka Tamara Skrozza, profesorka Fakulteta političkih nauka (FPN) Snježana Milivojević i Saša Leković, hrvatski istraživački novinar i predsednik Centra za istraživačko novinarstvo odlučio je da umesto tri dodeli pet nagrada za 2022.
Prva nagrada uručena je redakciji Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) za serijal tekstova o klanu Darka Šarića.
Drugo mesto, zajedno sa novinarima CINS-a, deli novinarka Balkanske istraživačke mreže (BIRN) Jelena Zorić za tekstove o lekarskoj zloupotrebi u psihijatriji, dok treću nagradu sa timom CINS-a i BIRN-a deli novinar nedeljnika NIN, Vuk Cvijić, za serijal tekstova o vezama između kriminalnih klanova i visokih državnih funkcionera.
Ovu nagradu ustanovio je Generalni direktorat za proširenje Evropske komisije u skladu sa Strategijom za proširenje EU. Osim u Srbiji, dodeljuje se i u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Albaniji, Kosovu i Turskoj sa ciljem da skrene pažnju i promoviše izuzetna postignuća istraživačkih novinara i poveća vidljivost kvalitetnog istraživačkog novinarstva u ovim zemljama.
Prijavite se na newsletter.
Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.
Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/
Ostavi komentar