AktuelnoPritisci na novinare

Grupa za slobodu medija: Očajni smo, treba nam pomoć EU

09. nov 2017.
Foto: Preuzeto sa @BIRNSrbija
"To kako živimo je u potpunoj suprotnosti sa onim što čujemo u obraćanjima zvaničnika EU"

Branko Čečen, direktor Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), rekao je danas gostujući na konferenciji o medijima na Zapadnom Balkanu, koja se održava u Tirani, da Evropska unija mora da pruži veću podršku borbi za slobodu medija.


„Govorim u ime preko 130 organizacija, slobodnih, nezavisnih i profesionalnih medija koji su morali da se udruže i oforme Grupu za slobodu medija zato što se osećaju očajno“ rekao je Čečen.


On je istakao drastičnu razliku između javnog viđenja demokratskog napretka Srbije iz ugla Evropske komisije i realnosti u kojoj Vlada marginalizuje i ugrožava nezavisno novinarstvo.

 

U znak podrške, tokom Čečenovog govora, desetine kolega iz Srbije i pojedine kolege iz regiona ustali su za vreme obraćanja obučeni u majice na kojima piše #EUdomore i #ForMediaFreedom.


Čečen je najavio da će se grupa uskoro sastati sa premijerkom Srbije, Anom Brnabić, i zatražio pomoć Evropske unije u postizanju dogovora sa Vladom.


„EU zvaničnici bi mogli s vremena na vreme da posete i nezavisne novinare i da ako nađu da je to što mi radimo demokratski i evropski, pruže nam javnu podršku, a ne samo Vladi Srbije“, rekao je Čečen.


Čečen se u ime Grupe za slobodu medija obratio panelu koji je deo regionalne konferencije „Dani medija EU-Zapadni Balkan: Ojačavanje medija na Zapadnom Balkanu“.


Preko 250 predstavnika medija i medijskih organizacija, političara i zainteresovanih strana sa zapadnog Balkana prisustvuje medijskoj konferenciji u Tirani koja je posvećena bitnoj ulozi medija u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.


Johanes Han, Evropski komesar za susedsku politiku i politiku proširenja, na uvodnom obraćanju u Tirani rekao je da je sloboda izražavanja fundamentalna vrednost Evropske unije i da to nije uslov koji je stvar dogovora, za bilo koju zemlju koja želi da pristupi EU.


„Podrška i zaštita slobode medija je još važnija kada uzmemo u obzir da su se uslovi za nezavisno i istraživačko novinarstvo drastično pogoršali širom sveta. EU je takođe pogođena, što smo videli skorašnjim brutalnim ubistvom malteške novinarke Daphne Caruana Galizia„, rekao je Han.

 

U videu ispod možete pogledati obraćanje Branka Čečena, ispred Grupe za slobodu medija.

 

Prijavite se na newsletter.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Ostavi komentar

Prati
CINS neće objavljivati komentare koji sadrže uvrede, govor mržnje, pozivanje na nasilje ili diskriminišu bilo koju društvenu grupu. Takođe, nećemo odobravati optužbe na račun pojedinaca koje ne možemo da dokažemo. Hvala što poštujete ova pravila :)
Obavesti me o
guest
0 Komentara
Najstarije
Najnoviji Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Povezano

14. jul 2023.
Pre nešto više od mesec dana, 29. maja ove godine, Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) objavio je tekst pod nazivom „Potraga za radioaktivnim zrnom ili kako je sve krenulo naopako“. U tekstu smo se bavili događajem koji je u javnosti doskora bio nepoznat. Naime, radioaktivni deo je izgubljen u polju kod Iđoša, a njegovo zračenje je moglo da dovede u opasnost stanovnike ovog mesta. Priča je građanima donela detalje onoga što je usledilo posle, odnosno kako su institucije reagovale.
19. jun 2023.
Za vreme prošlogodišnje kampanje, Srpska napredna stranka (SNS) je koristila dvosatnu emisiju na Pinku za promociju, što po Zakonu o oglašavanju nije dozvoljeno. Istraživanje CINS-a pokazuje da se iza toga krije finansijska korist čija je zakonitost upitna i da to ovoj stranci nije prvi put.
11. maj 2023.
Nakon masovnog ubistva u osnovnoj školi Vladislav Ribnikar u Beogradu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je mere kako bi se sprečilo da se tako nešto ponovi. Jedna od njih je pooštravanje kazni za nepoštovanje obaveza medija, između ostalih i televizija. Ipak, dosadašnja praksa pokazuje da nije najveći problem u kaznama, nego u tome što se televizijama gleda kroz prste.
29. sep 2022.
Od početka 2020. godine list Informer dobio je najmanje 18,3 miliona dinara javnog novca na konkursima za medijske projekte, i pored toga što konstantno krši novinarske standarde.