„Često se žalimo na to da su nam kontejneri razbacani, da ima đubreta na sve strane. Komunalnog otpada prosečni stanovnnik emituje maksimalno 300 Kg u toku godine. Znači ono što vidimo i što nas nervira toga emitujemo 300 Kg, a ugljen-dioksida (CO2) za energiju koju potrošimo četiri tone. Više od 10 puta emitujemo CO2, u odnosu na komunalni otpad“, navodi za CINS Vladimir Đurđević.
Vladimir Đurđević je vanredni profesor na Fizičkom fakultetu u Beogradu. Godinama se bavi klimatskim promenama, kako one utiču na nas i kako da im se prilagodimo.
U razgovoru za CINS Đurđević objašnjava kako klimatske promene u Srbiji dolaze duplo brže nego što je to sveski prosek, te objašnjava niz posledica koje već sad svakodnevno osećamo. Đurđević u razgovoru otkriva kako su klimatske promene povezane sa većom koncentracijom aflatoksina u mleku u Srbiji, zašto su bacanje hrane i sezonska kupovina garderobe loši, te kako će rat u Ukrajini poremetiti globalne planove za borbu protiv promene klime.
Ako je biljkama potreban CO2 da bi u procesu fotosinteze stvarali sebi hranu, zašto se akcenat ne stavi na sadnju drveća, i zašto nam se drveće ovako intenzivno uništava?