Vladimir Đurđević je vanredni profesor na Fizičkom fakultetu u Beogradu. Godinama se bavi klimatskim promenama, kako one utiču na nas i kako da im se prilagodimo.
U razgovoru za CINS Đurđević objašnjava kako klimatske promene u Srbiji dolaze duplo brže nego što je to sveski prosek, te objašnjava niz posledica koje već sad svakodnevno osećamo. Đurđević u razgovoru otkriva kako su klimatske promene povezane sa većom koncentracijom aflatoksina u mleku u Srbiji, zašto su bacanje hrane i sezonska kupovina garderobe loši, te kako će rat u Ukrajini poremetiti globalne planove za borbu protiv promene klime.
Ovaj tekst sačinjen je u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada Sjedinjenih Američkih Država, a administrira Američki savet za međunarodno obrazovanje. Mišljenja izneta ovde predstavljaju mišljenja autora i ne predstavljaju nužno mišljenja Ambasade SAD u Srbiji niti Američkog saveta za međunarodno obrazovanje.
Prijavite se na newsletter.
Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.
Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/
Ako je biljkama potreban CO2 da bi u procesu fotosinteze stvarali sebi hranu, zašto se akcenat ne stavi na sadnju drveća, i zašto nam se drveće ovako intenzivno uništava?