Televizija N1 u svom prilogu podseća da su mnoge priče o korupciji i zloupotrebama u Srbiji novinari otkrili na osnovu podataka iz Agencije za privredne registre, u kojoj se čuvaju podaci o svim firmama u Srbiji. Pristup tim podacima je slobodan za sve građane, ali je APR nedavno uveo pravilo kojim se registruje ko traži podatke.
To, kako upozoravaju novinari, ograničava njihov rad i može ugroziti njihovu bezbednost.
Raspravu u javnosti o ovoj temi, pošto je tabloid Informer objavio koje su novinske redakcije tražile u APR-u dokumenta o firmi Asomakum, onoj koja je osnovana sa navodno falsifikovanom ličnom kartom Andreja Vučića, brata premijera srpske vlade Aleksandra Vučića – pokrenuo je tekst glavnog urednika CINS-a Stevana Dojčinovića, objavljen na našem sajtu i u Politici.
Televizija N1 je u svom prilogu podsetila da novinari Centra za istraživačko novinarstvo Srbije ističu kako nova praksa APR-a može ugroziti njihov rad i da je registracija pristupa bazama APR-a veoma opasna.
– Novinari istražuju i ljude iz organizovanog kriminala i vrlo je lako da informacija o tome da se novinar raspituje za njihove firme i načine na koje sakrivaju svoj prljavi novac, dođe do kriminalaca i da novinari imaju veoma ozbiljnih problema, uključujući i fizičko nasilje, rekao je za N1 direktor CINS-a Branko Čečen.
Više o ovoj temi pogledajte na sajtu Televizije N1 u prilogu Đorđa Naskovića.
Prijavite se na newsletter.
Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.
Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/
Ostavi komentar