Od 22. do 26. marta dvanaestoro polaznika iz gradova širom Srbije će imati prilike da čuju šta je istraživačko novinarstvo, kako da dođu do priče i šta je potrebno da bi „porasla“ u istraživačku. Tokom petodnevne obuke polaznici će moći da nauče kako da dođu do izvora informacija i kako ih sačuvaju, tehnike intervjuisanja, pretragu baza podataka, kako da traže informacije od nadležnih institucija, ali i kako da opremaju tekst – od interaktivnih grafika, preko odabira fotografija do snimanja kratkih video formata.
Na predavanjima će se govoriti i o fektčekingu, odnosno proveri činjenica, zahvaljujući čemu su tekstovi „bez rupa“ prilikom objavljivanja.
Želja mladih da uče i da izveštavaju o korupciji u Srbiji
Odabrani polaznici najčešće su kao motiv za prijavu na CINS-ovu školu navodili želju da nauče nešto više o istraživačkom novinarstvu ili da unapređuje dosadašnje znanje.
Kao najznačajnije istraživačke priče u prethodnih godinu dana izabrali su one o kriminalu, korupciji u pravosuđu i priče o ekološkim temama.
Priče će biti objavljene, a najbolje i nagrađene
Nakon završene petodnevne obuke najuspešniji polaznici će sa mentorima raditi na svojim istraživačkim pričama. Tema je slobodna!
One priče koje budu ispunjavale CINS-ove standarde biće objavljene na CINS-ovom sajtu i/ili u medijima u kojima rade polaznici. Polaznici škole dobiće i sertifikate o završenoj obuci. Dve najbolje priče biće nagrađene.
Onima koji ove godine nisu prošli konkurs za našu školu istraživačkog novinarstva poručujemo da ne odustaju, jer odustajanje nije osobina istraživačkih novinara: naredni put možda baš vi upadate!
Prijavite se na newsletter.
Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.
Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/
Ostavi komentar