Istraživačko novinarstvo je, prema rečima profesora Zorana Arackog, temelj svakog demokratskog društva, ali loše stanje u medijima uzelo je maha i u ovoj oblasti.
– Novinarska profesija je na klizavoj nizbrdici. Problem je u ekonomskoj nesigurnost. Sramno je da onaj koji drži crevo ima veću platu od novinara. To doprinosi da novinari tonu u autocenzuru – rekao je Aracki.
Sa profesorom se slaže i direktor Centra za istraživačko novinarstvo Branko Čečen koji naglašava da novinari propuštaju mnoge teme samo zato što su redakcije redukovane, jer mediji nemaju dovoljno para da plaćaju puno novinara.
– Suđenja za korupcionaške afere obično svi propuštaju, a tu smo, recimo, imali slučaj da je svedočio Beko. Rekao je neke veoma važne stvari, ali to je svima promaklo, jer redakcije nisu imale novinare koje bi tamo poslale i koji bi se time bavili – rekao je Čečen.
Sa druge strane, višestruki dobitnik nagrade za istraživačko novinarstvo, Nikola Lazić, novinar “Vranjskih” kaže da je moguće biti dobar istraživački novinar i bez puno para.
– “Vranjske” oporvgavaju tezu da se bez para ne može baviti istraživačkim novinarstvom. Ako se novinar potrudi može da se dođe do nekih rezultata. Mi se borimo sa pretnjama i živimo sa junacima naših priča – rekao je Lazić.
Druga debata bila je posvećena izazovma u istraživačkom novinarstvu, a pored pomenutih prisutnima u sali niškog Univerziteta obratili su se i glavni i odgovorni urednik Južnih vesti Predrag Blagojević i Lidija Kujundžić iz Agencije za borbu protiv korupcije.
Prva debata bila je posvećena lokalnim medijima, dok je na poslednjoj, trećoj debati bilo reči o moderiranju komentara i internet medijima.
Prijavite se na newsletter.
Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.
Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/
Ostavi komentar