Na svečanoj dodeli nagrada, 9. oktobra u Beogradu, uručena su priznanja za najbolje istraživačke priče u prethodnoj godini. Centru za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) dodeljeno je prvo mesto za tekst „CINS u kol centru SNS-a: Agencija za hostese, kupovina glasova i milioni u kešu”, autora Ivane Milosavljević, Teodore Ćurčić i Vladimira Kostića.
Član žirija Perica Gunjić obrazložio je nagradu:
„Ovaj istraživački izveštaj je ubedljiv primer novinarstva koje je značajno uticalo na percepciju izbornog procesa u Srbiji. Takozvano undercover istraživanje vođeno je pažljivo, uz poštovanje etičkih i profesionalnih standarda, što je inače veoma teško kada su ovakva istraživanja u pitanju, ali je sve to poštovano do kraja. Ono je pred sobom imalo brojne etičke dileme i rizike, posebno u pogledu bezbednosti novinara i sve to je odrađeno savršeno. Priča je pružila dokaze bez presedana o organizovanoj izbornoj korupciji i kupovini glasova tokom predizborne kampanje u Srbiji“.
Žiri je dodao da je u pitanju primer „izvanrednih profesionalnih standarda koji se mogu izučavati u školama novinarstva, kada je undercover novinarstvo u pitanju“ te da se radi o „domaćem mini Votergejtu“.
Žiri u sastavu Ljubica Gojgić, novinarka RTV Vojvodina i urednica i voditeljka emisije „Pravi ugao”, Perica Gunjić, glavni urednik portala Cenzolovka, i Tamara Filipović Stevanović, generalna sekretarka NUNS-a odabrao je 20 (od 36) priča za uži izbor za nagradu. Nagrađene su četiri priče, od čega tri priče Balkanske istraživačke mreže Srbije (BIRN).
Tako je drugo mesto pripalo Gordani Andrić i Aleksandru Đorđeviću za tekst Lažirane isplate, fiktivna predavanja: Kako su milioni evra za ugrožene završili u tuđim džepovima.
Treće mesto ove godine podelile su dve priče, Anđele Milivojević „Bila sam nemoćna“: Ispovesti žena i devojaka širom Srbije o užasnim posledicama osvetničke pornografije i Radmila Markovića Beograd – raj za divlju gradnju i sumnjiva ozakonjenja: BIRN našao skoro pola miliona spornih kvadrata.
Osim u Srbiji, nagrada se dodeljuje i u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Albaniji, Kosovu i Turskoj sa ciljem da skrene pažnju i promoviše izuzetna postignuća istraživačkih novinara i poveća vidljivost kvalitetnog istraživačkog novinarstva u ovim zemljama, navode organizatori.
Prijavite se na newsletter.
Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.
Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/
Baš ste svi na slici lepi i simpatični! Mladost je sama po sebi lepa. Iskrene čestitke!