Radovanović je rekao da nikome još uvek nije zaplenjena imovina, ali je procenio da ukoliko do zaplene dođe, država bi mogla da zaradi i do dve milijarde evra. On je naglasio da je u slučajevima finansijskog, privrednog kriminala, kao i u slučajevima korupcije, kaznena politika najblaža, iako bi trebalo da bude najstrožija. Ipak, predviđene su izmene zakona, na osnovu kojih bi postupci za tzv. „visoku krupciju“ trebalo da se vode u Specijalnom tužilaštvu i Specijalnom sudu. To bi trebalo da olakša utvrđivanje odgovornosti „krupnih riba“, smatra Radovanović.
Inače, Zakon o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela primenjuje se od prvog marta ove godine. Srbija je među poslednjim zemljama u regionu koja je donela poseban zakon koji reguliše ovu oblast. Ranije je oduzimanje nelegalno stečene imovine omogućavao krivični zakonik.
Prijavite se na newsletter.
Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.
Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/
Ostavi komentar