Globalna mreža istraživačkih novinara (GIJN), čiji je CINS član, dobila je juče nagradu Difference Day Honorary Title for Freedom of Expression na svečanosti u Briselu povodom Svetskog dana slobode medija.
Nagrada koju dodeljuju dva prestižna univerziteta: Vrije Universiteit Brussel i Université libre de Bruxelles svake godine se uručuje „novinaru, piscu, umetniku, teoretičaru kulture ili drugoj osobi, asocijaciji ili instituciji koja je dala značajan doprinos zaštiti i promociji slobode misli i izražavanja u demokratskom društvu koje je uvek podložno promeni.“
Margo Smit, potpredsednica borda GIJN-a primila je nagradu u ime svih članova mreže i rekla da ovom nagradom „šaljete poruku našoj globalnoj mreži da nismo sami, da su snage koje se bore za slobodu štampe, nezavisne medije i odgovornost još uvek živi i uzvraćaju udarac.“
Predstavljajući mrežu koja postoji od 2001. i trenutno okuplja 145 članica širom sveta Margo je istakla rad Međunardnog konzorcijuma istraživačkih novinara, CINS-a, nepalskog , peruanskog i južnoafričkog centra za istraživačko novinarstvo.
„Verovatno ste čuli za Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ) koji je dobio Pulicerovu nagradu za otkrivanje mreže of-šor kompanija. Ali verovatno niste čuli za Centar za istraživačko novinarstvo iz Srbije koji je dobio Evropsku novinarsku nagradu za istraživačko novinarstvo i koji je razotkrio neistinite tvrdnje vlasti o intenzivnoj borbi protiv korupcije.
Možda niste čili ni za nepalski Centar za istraživačko novinarstvo koji istražuje gde je otišao novac posle zemljotresa od pre nekoliko godina. Verovatno niste čuli za Ojo Público iz Perua koji vode projekat „Ukradeno sećanje“ o hiljadana nestalih antikviteta širom Latinske Amerike. Niste čili ni za AmaBhungane centar iz Južnoafričke republike koji je pisao o sukobu interesa predsednika Jakoba Zume uz pretnje i ugrožavanje bezbednosti.“
Prethodni dobitnici ove nagrade su: uhapšeni sudanski bloger Raif Badawi, za 2015. godinu, dok je prošle godine nagrada dodeljena alžirskom piscu Djamila Benhabib i novinaru satiričnog časopisa Čarli Ebdo, Zineb El Rhazoui za njihov „važan doprinos u očuvanju i promovisanju slobode misli i govora u demokratskom svetu.“
Prijavite se na newsletter.
Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.
Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/
Ostavi komentar