AktuelnoEkologijaNagrade i druga priznanja

CINS među dobitnicima nagrade za izveštavanje o životnoj sredini

18. dec 2017.
Foto: Milica Stojanović i Dragana Prica
Tekst o kašnjenju izgradnje regionalne deponije u Novom Sadu dobio je drugu nagradu u kategoriji istraživačkog novinarstva

U okviru Programa podrške civilnom društvu u Srbiji u oblasti životne sredine (CSOnnect) koji realizuje Regionalni centar za životnu sredinu za Centralnu i Istočnu Evropu – REC danas su dodeljene novinarske nagrade za izveštavanje u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja.

Drugu nagradu u kategoriji istraživačkog novinarstva osvojile su Milica Stojanović i Dragana Prica, novinarka i saradnica Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), za tekst koji se bavi problemima u izgradnji regionalne deponije u Novom Sadu.

Istraživanje je pokazalo da iako je pre skoro šest godina gradska skupština usvojila Regionalni plan upravljanja otpadom koji predviđa gradnju deponije, do danas je usvojeno tek nekoliko dokumenata, što je koštalo 6,5 miliona dinara. Građevinski radovi nisu počeli.

Nova deponija, odnosno regionalni centar, trebalo bi da reši probleme poput skladištenja smeća na neadekvatnim zvaničnim deponijama i formiranja divljih deponija. Na ovom području nalaze se 74 divlje deponije, pokazuju najsvežiji dostupni podaci – iz 2011. godine.

Lista svih dobitnika:

– tradicionalni mediji


1. Ruža Helać (Vojvođanska zelena inicijativa), „Opasan otpad na turneji“ – emisija iz dokumentarnog TV serijala „Zelena patrola na delu
2. Predrag Stojković (RTS), „Bakterije terminatori
3. Dragana Ratković (RTV – Prvi program radija), emisija „Pod staklenim zvonom

– onlajn mediji


1. Olivera Milenković i Miško Biblija (Vice Antenna) – „Beogradska Amazonija – Beljarica
2. Zoran Strika (021.rs) – „Na reciklažno dvorište Novosađani čekaju pet godina i čekaće barem još toliko“; „Sedam puta veća šteta u vojvođanskim šumama zbog nepogoda“; Serija tekstova o čuvarima kontejnera; „Krivolov prepelica veliki biznis, Novosađani u subotu protestuju


– istraživačko novinarstvo


1. Dušan Vojvodić (Za media produkcija i T1 televizija) – Istraživačko – dokumentarni film „Kap
2. Dragan Gmizić (Vojvođanski istraživačko-analitički centar „VOICE“ Nezavisnog društva novinara Vojvodine) – „Ribokradice i u javnim preduzećima

i
Milica Stojanović i Dragana Prica (Centar za istraživačko novinarstvo Srbije – CINS) – „Regionalna deponija u Novom Sadu: Rast zagađenja i birokratije

Prijavite se na newsletter.

Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.

Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/

Ostavi komentar

Prati
CINS neće objavljivati komentare koji sadrže uvrede, govor mržnje, pozivanje na nasilje ili diskriminišu bilo koju društvenu grupu. Takođe, nećemo odobravati optužbe na račun pojedinaca koje ne možemo da dokažemo. Hvala što poštujete ova pravila :)
Obavesti me o
guest
0 Komentara
Najstarije
Najnoviji Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare

Povezano

10. okt 2024.
Na ovogodišnjoj dodeli Nagrada EU za istraživačko novinarstvo na Zapadnom Balkanu i Turskoj novinari CINS-a osvojili su prvu nagradu za istraživanje o kol centru.
21. avg 2024.
Novinarka CINS-a, Dina Đorđević, dobitnica je nagrade međunarodnog festivala ekološkog kratkog filma Rzav Film Fest za film u produkciji CINS-a.
17. maj 2024.
Na ovogodišnjoj dodeli nagrada za istraživačko novinarstvo „Dejan Anastasijević“ novinari CINS-a nagrađeni su čak tri puta.
15. maj 2024.
Troje novinara CINS-a, Ivana Milosavljević, Teodora Ćurčić i Vladimir Kostić dobitnici su ovogodišnje nagrade za etičko novinarstvo (Ethical Journalism Awards).