Portal “Da se zna!” pokrenule su Organizacija za lezbejska prava LABRIS i Gayten-LGBT, uz pomoć Nacionalnog demokratskog instituta (NDI), kako bi na jednom mestu evidentirali slučajeve nasilja koje doživljavaju lezbejke, gejevi, biseksualne i trans osobe (LGBT), zbog seksualne orijentacije ili rodnog identiteta.
Istraživanje javnog mnenja iz 2015. godine pokazuje da se 72% LGBT populacije susreće sa psihičkim nasiljem, 51% kaže da je izloženo diskriminaciji, a 23% da je pretrpelo fizičko nasilje.
“Cilj ove baze je lakši način da se prijavi nasilje, ali i da se država pozove na odgovornost i da nas zaštiti jer je to njihov posao”, kaže Dragoslava Barzut, predsednica LABRIS-a.
Barzut, koja je i sama bila žrtva fizičkog nasilja krajem septembra, kaže da je nasilje nad LGBT osobama nevidljivo u javnosti, dok ga državne institucije ne prepoznaju i zbog toga se retko sankcioniše.
“U svakom društvu 7 do 10 odsto populacije pripada LGBT-u, što znači da u Srbiji postoji od 450 do 600 hiljada ljudi koji su socijalno nevidljiva kategorija”, rekao je Marko Ivković, regionalni direktor NDI-a.
Prema rečima Ivkovića, strah od otkrivanja seksualne orijentacije i nepoverenje u državne institucije da će im pomoći, glavni su razlog zbog kog LGBT osobe retko prijavljuju nasilje.
Portal će voditi računa o bezbednosti i privatnosti svih osoba koje odluče da prijave nasilje, a LBGT organizacije će davati pomoć svima koji odluče da slučaj pošalju policiji. Sva dokumentacija će se uz saglasnost žrtve objavljivati, kao i informacije o tome dokle se stiglo sa procesuiranjem napadača.
U bazi portala “Da se zna!” trenutno se nalazi deset slučajeva koji su se dogodili od 2011. godine, a među njima je primer diskriminacije koju je počinio matičar, verbalni napad na ulici, kao i fizički napad u gradskom autobusu.
Kristijan Ranđelović, predstavnik organizacije Gayten-LGBT, naveo je slučaj diskriminacije koju je doživela LGBT osoba na Pravnom fakultetu kada je tražila da joj se izda nova diploma u kojoj će biti navedeno novo ime i rekao da ovi slučajevi mogu da motivišu LGBT osobe da prijave diskirminaciju i pronađu način da se protiv nje izbore.
CINS je 2014. godine objavio bazu napada pripadnika privatnog obezbeđenja koja je među obrađenim slučajevima sadrži i primere fizičkih napada na pripadnike LGBT zajednice.
Bazu možete pogledati ovde: STRAH OD OBEZBEĐENJA
Prijavite se na newsletter.
Hvala vam što prenosite tekstove CINS-a! Uz to je potrebno da navedete da ste priču preuzeli od Centra za istraživačko novinarstvo Srbije, kao i link ka tekstu koji prenosite.
Više informacija: cins.rs/uslovi-koriscenja/
Ostavi komentar